

Model No:V08
Type:V series
Technical specifications:
| Drivers | 1×8" LF driver,2.5" voice coil |
| 1×1" HF compression driver, 1.26mm voice coil | |
| Frequency Response (-10dB) | 65Hz-18KHz |
| Dispersion | 110˚ horizontal, 60˚ vertical |
| Sensitivity | 94dB/W/m |
| Max Sensitivity(SPL) | 116dB continuous, 122dB peak |
| Nominal lmpedance | 8 ohms |
| Rated Power | 150W AES, 600W peak |
| Crossover Frequency | 2.3 kHz |
| Finishing | Gloss paint or oil-based coating with water textured |
| (color can be customized) | |
| Connectors | 2×Speakon NL4MP |
| Fitting | 5X M8 threaded inserts |
| Dimensions(W×H×D) | 250mm×450mm×235m |
| Weight | 11 Kg |
| Features & Applications |
| ● Plywood box, gloss paint or oil-based coating with water textured; |
| ● Precisely designed grill can dust and embellish the sound; |
| ● Precisely designed frequency divider optimize the power and human voice. |
| ● Applied to karaoke club,cinema, meeting room,stadium, DISCO, nightclub,restaurant,bar,performance,etc. |